Press

Tisková zpráva 27. 4. 2018

LITERÁRNÍ JARO ZLÍN JDE DO FINÁLE S PETROU SOUKUPOVOU

První festivalový týden je za námi, ale Literární jaro Zlín 2018 zdaleka nekončí. Návštěvníci se mohou zapojit do debaty o dětském čtenářství, pobavit se na autorském čtení fejetonů publicistky Magdy Jogheeové či využít možnost setkání s přední osobností současné české literární scény Petrou Soukupovou.

Po prvním májovém dni přivítáme návštěvníky ve středu 2. května dopoledne na panelové diskuzi věnované dětskému čtenářství. Proč by měly děti číst knihy? Co má vliv na čtenářský vkus u dětí? Jak ovlivňuje trh s dětskými knihami reklama? Nejen to se dozvíte od Petra Eliáše, šéfredaktora a literárního redaktora nakladatelství Albatros, Lucie Šavlíkové, šéfredaktorky nakladatelství Pikola, zaměřeného výhradně na dětskou literaturu v rámci společnosti Euromedia Group, a vedoucí oddělení pro děti Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně Jany Hoferkové. Diskuzi bude moderovat   Martin Pášma.

Jestli „Je na kostele stále pět?“ prozradí v knihovně 2. května v 17 hodin publicistka Magda Jogheeová a ilustrátorka Alžbeta Vlčková. Uherskohradišťská rodačka Magda Jogheeová představí svou zatím poslední knihu plnou fejetonů, které znáte například z magazínu Víkend či Ona dnes. „Dětství jsem prožila v Bílovicích. Myslím, že tam se odehrály nejdůležitější věci. Trhaly jsme s bráchou moruše, sbírali slepicím vajíčka, lezli na velkou třešni, dělali různé vylomeniny, nosili mamince šeříky, chodili jsme na fialky a konvalinky, trhali lesní jahody v úvoze kousek od hřbitova, chytali mřenky v potoce, co nám tekl rovnou pod okny,“ vzpomíná autorka. Těšit se můžete na její vtipně podané zážitky nejen z Bílovic, ale také z cest do nejrůznějších koutů světa. Možná poodhalí původ a upřesní správnou výslovnost svého exoticky znějícího příjmení. „Nejsem spisovatelka, nepíšu povídky ani romány. Mám novinářskou duši. Já jen tak jdu po cestě, koukám dolů, nahoru, poslouchám, něco zahlédnu, zvednu, sesbírám a je z toho občas sbírka…,“ dodává Magda Jogheeová ke své tvorbě.

Festival Literární jaro Zlín 2018 vyvrcholí ve čtvrtek 3. května, kdy budou mít návštěvníci knihovny možnost setkat se s jednou z nejúspěšnějších současných autorek, spisovatelkou a scenáristkou Petrou Soukupovou. Představí novinku nominovanou na cenu Magnesia Litera 2018 Nejlepší pro všechny, kterou vydalo nakladatelství Host. Besedu bude moderovat šéfredaktor tohoto nakladatelství Miroslav Balaštík. Zahrají žáci ZUŠ Zlín – Jižní Svahy.

Na všech akcích, které se konají v 15. budově Baťova institutu, se bude losovat o knižní odměny, v pátek bude možné si knihu Nejlepší pro všechny na místě koupit a odnést si tak vlastnoruční věnování autorky.

Po celou dobu festivalu je ke zhlédnutí výstava zapůjčená z Památníku národního písemnictví. Ukazuje životní osudy a literární dílo české autorky Libuše Moníkové, která žila od roku 1971 v Německu. Za své, u nás nepříliš známé, dílo získala řadu literárních i státních cen,“ zve na doprovodnou výstavu festivalu do foyer budovy 15 jedna z organizátorek Literárního jara Zlín Veronika Takácsová.

Festival organizuje Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně ve spolupráci se 14|15 Baťovým institutem za podpory Zlínského kraje, statutárního města Zlína a dalších partnerů. Více informací o programu a autorech, novinky i fotogalerii najdete na www.literarnijaro.cz, www.facebook.com/literarnijaro.

Kontakt:
Mgr. Gabriela Winklerová, projektová manažerka, komunikace s veřejností
tel.: 573 032 505, 734 860 722
e-mail: winklerova@kfbz.cz

Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně, příspěvková organizace 14|15 BAŤŮV INSTITUT, budova 15, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín
www.kfbz.cz / info@kfbz.cz / www.facebook.com/zlinknihovna