Petra Soukupová

Petra Soukupová

(nar. 1982 v České Lípě)
Spisovatelka, scenáristka.

Foto Richard Klíčník

Jedna z nejúspěšnějších současných českých spisovatelek, její knihy patří k bestsellerům české literární scény. Vystudovala scenáristiku a dramaturgii na FAMU.

Již za svůj debut K moři (2007) získala Cenu Jiřího Ortena a byla nominována na Cenu Josefa Škvoreckého a cenu Magnesia Litera. Ocenění se jí dostalo také v jejích scenáristických počátcích, za scénář k povídce Na krátko, kterým ukončila studium na FAMU, získala třetí místo v soutěži Cena Sazky na nerealizovaný scénář. Tuto povídku zařadila do další své knihy, triptychu povídek Zmizet, za nějž byla nominována na Cenu Josefa Škvoreckého a získala Magnesii Literu v kategorii Kniha roku 2010. Podle scénáře Petry Soukupové letos režisér Jakub Šmíd připravuje film Na krátko, který bude mít premiéru na konci května.

Třetí kniha Marta v roce vetřelce (2011) je deníkem jednoho roku života devatenáctileté dívky. Hrdinkami psychologického románu Pod sněhem (2015) jsou tři sestry a autorka bravurně dokázala na rodinných vztazích a zdánlivě obyčejných událostech zachytit otisky spletitých osudů a vytvořit z nich jedinečná životní dramata. Podle tohoto románu Petra Soukupová připravuje scénář, režie se ujme Jitka Rudolfová.

Ženské hrdinky jsou hlavními postavami také v mnohých povídkách, kterými je Petra Soukupová zastoupena v tematických povídkových antologiích nakladatelství Listen. Přispívá do nich pravidelně od roku 2009. Např. povídka Medůza (Dámská jízda, 2016), Možná zítra (O čem ženy mlčí, 2013), Julie a Sněhurka (O Vánocích se dívám do nebe, 2012) či Rizoto (Ženy vidí za roh, 2009). Publikuje v přílohách deníků a časopisech, autorčinu tvorbu najdeme také v antologiích Miliónový časy (2014) a Praha noir (2016).

Petra Soukupová nezapomíná ani na děti, a tak se dětští čtenáři mohou nechat unášet na vlnách fantazie a skvělého vypravěčského umu v knihách Bertík a čmuchadlo (2014)
a loňské novince Kdo zabil Snížka?, doplněné úžasnými ilustracemi Terezy Ščerbové. S tímto příběhem pro děti volně souvisí kniha Nejlepší pro všechny (2017), která vyšla v nakladatelství Host, stejně jako všechny předchozí knihy. Oba poslední knižní počiny Petry Soukupové byly letos nominovány na cenu Magnesia Litera.

Knihy Petry Soukupové vycházejí v překladech do mnohých jazyků, např. slovinštiny, polštiny, italštiny, bulharštiny, maďarštiny ad.

Žije a pracuje v Praze.

Osobní stránky autorky: http://www.petra-soukupova.cz

 

Odkaz na tvorbu autorky do Katalogu krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně.

 

Nejlepší pro všechny

Nejlepší pro všechny (Host, 2017)

čtvrtek 3. 5. 2018 17:00 2. podlaží budovy 15, kavárna

Nejlepší pro všechny: Petra Soukupová. Autorské čtení. Spisovatelka a scenáristka Petra Soukupová představí svou novou knihu o rodinných strastech i radostech Nejlepší pro všechny. Moderátor Miroslav Balaštík, šéfredaktor nakladatelství Host. Hudební doprovod ZUŠ – Jižní Svahy.
Vstupné 50 Kč, snížené 30 Kč, držitelé karty ZTP zdarma. Vstupenky si můžete zakoupit v předprodeji v obou recepcích 14|15 BAŤOVA INSTITUTU.

Fotografie z pořadu.

>> přejít na program