Miroslav Balaštík

Miroslav Balaštík

(nar. 1971 v Pardubicích)
Literární kritik a publicista.

Na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity absolvoval obor čeština – filozofie a od roku 1997 přednáší na Ústavu české literatury FF MU o současné literatuře a literární kritice. Je šéfredaktorem nakladatelství a časopisu Host.

V knize Postgenerace. Zátiší a bojiště poezie 90. let 20. století (2010) mapuje kritické diskuse, spory a manifestační vystoupení, které provázely situaci po pádu komunismu v roce 1989, se zaměřením na poezii tehdejší nejmladší generace. Z téměř stovky rozhovorů s autory, literárními historiky a osobnostmi kulturního života, které připravil pro časopis Host v letech 1995–2015, jich vybral dvacet pět do knihy Literatura v čase lovců (2015). Zpovídá např. Jiřinu Haukovou, Jiřího Kuběnu, Irenu Douskovou, v  rozhovoru nazvaném Přežít sama sebe Petru Soukupovou. Jeho nejnovějším knižním počinem je rozhovor s historikem, politologem a politikem Petrem Fialou Profesor na frontové linii (2017).

Miroslav Balaštík publikoval řadu esejů, komentářů a rozhovorů. Zvědavost jej zavedla také za Antonínem Bajajou, s nímž v rozhovoru Úsměv je účinnější než lítost (Host 2010/1) rozmlouvá o životě, o románu Na krásné modré Dřevnici, Zlíně či bangovém izolátu.

V roce 2001 získal cenu Nadace Český literární fond Novinářská křepelka.

 

Odkaz na tvorbu autora do katalogu Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně.

 

Profesor na frontové linii

Profesor na frontové linii (Host, 2017)

čtvrtek 3. 5. 2018 17:00 2. podlaží budovy 15, kavárna

Nejlepší pro všechny: Petra Soukupová. Autorské čtení. Spisovatelka a scenáristka Petra Soukupová představí svou novou knihu o rodinných strastech i radostech Nejlepší pro všechny. Moderátor Miroslav Balaštík, šéfredaktor nakladatelství Host. Hudební doprovod ZUŠ – Jižní Svahy.
Vstupné 50 Kč, snížené 30 Kč, držitelé karty ZTP zdarma. Vstupenky si můžete zakoupit v předprodeji v obou recepcích 14|15 BAŤOVA INSTITUTU.

Fotografie z pořadu.

>> přejít na program