Jakuba Katalpa

Jakuba Katalpa

(nar. 1979 v Plzni)
Spisovatelka a výtvarnice.

Foto Jaroslav Kocián

Vlastním jménem Tereza Jandová. Na univerzitách v Praze a Hradci Králové vystudovala český jazyk a literaturu, jazykovou a literární kulturu, mediální studia a psychologii. Zpočátku publikovala povídky a kratší texty v regionálních nakladatelstvích, Krásné bolesti (2000), Povídka beze jména (2003).

Její debut Je hlína k snědku? (2006) byl nominován na Magnesii Literu pro objev roku a na literární Cenu Josefa Škvoreckého. Na něj navázala prózou vyprávěnou třemi ženami Hořké moře (2008), která získala nominaci na Cenu Jiřího Ortena.

Velmi úspěšný byl její třetí román týkající se česko-německých vztahů Němci s podtitulem Geografie ztráty (2012). Zavádí nás do prostředí německé rodiny zasažené útrapami první
a druhé světové války, do válečných Sudet a poválečné Prahy. Tak jako v jiných knihách i zde stojí v centru románu silné ženy. Román vyšel v několika překladech včetně němčiny, slovinštiny, bulharštiny či makedonštiny. Za tuto knihu získala Jakuba Katalpa Cenu Česká kniha 2013, Cenu Josefa Škvoreckého 2013 a nominaci na Magnesii Literu 2013 za prózu.

A ženy hrají přední roli také v jejím posledním románu Doupě, který vyšel v roce 2017 v nakladatelství Host. Hrdinkou tohoto propracovaného mnohovrstevnatého románu ze současnosti je Květa, po manželově smrti trpící samotou a neužitečností. Tento neutěšený stav vyřeší vybudováním doupěte, malé místnosti ve sklepě svého domu. Tam zavře svou oběť, o kterou s láskou pečuje, a vypráví svůj životní příběh. Zároveň nás autorka zavádí do Ameriky, kde žena umírá na rakovinu a třetí linii vyplňuje příběh vietnamské obchodnice. Přestože se v jednom okamžiku cesty hlavních postav protnou, pokračují svým vlastním směrem a ilustrují tak míjení, nedorozumění i paralelnost lidských osudů.

 

Odkaz na tvorbu autora do katalogu Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně.

 

Doupě

Doupě (Host, 2017)

pondělí 23. 4. 2018 17:00 2. podlaží budovy 15, kavárna

Ženy o ženách: Jakuba Katalpa, Petra Dvořáková. Zahájení festivalu Literární jaro Zlín 2018. Autorské čtení a beseda s významnými spisovatelkami české literární scény. Jakuba Katalpa představí nový román Doupě, Petra Dvořáková bude číst také z připravovaného románu Dědina. Moderátor Martin Stöhr z nakladatelství Host. Hudební doprovod Eliška Lajdová.
Vstupné 50 Kč, snížené 30 Kč, držitelé karty ZTP zdarma. Vstupenky si můžete zakoupit v předprodeji v obou recepcích 14|15 BAŤOVA INSTITUTU.

Fotografie z pořadu.

>> přejít na program