Antonín Bajaja

Antonín Bajaja

(nar. 1942 ve Zlíně)
Spisovatel.

Po vystudování vysoké školy pracoval v zemědělství. Od r. 1991 se věnuje literatuře, publicistice, redakční a pedagogické práci. Časopisecky a ve sbornících publikoval mnoho povídek, pohádek, esejů a fejetonů. Získal řadu literárních i novinářských ocenění.

Mezi jeho nejznámější knihy patří Mluviti stříbro (1982), Duely (1988, 2005, 2015 – cena nakladatelství Mladá fronta), Zvlčení (2003, 2013 – cena Magnesia Litera, nominace na Knihu desetiletí) a Na krásné modré Dřevnici (2009 – Státní cena za literaturu, nominace na Cenu Josefa Škvoreckého).

Je spolutvůrcem zákona na ochranu zvířat proti týrání. Patří k zakladatelům časopisu ZVUK Zlínského kraje (vychází od r. 1990). Ve spolupráci se studenty Fakulty multimediálních komunikací UTB založil r. 2002 festival Literární květen, který se stal po sedmi ročnících východiskem pro dnešní festivaly Literární jaro ve Zlíně a ve Vsetíně.

Jeho texty byly zatím přeloženy do devíti jazyků, např. kniha Pastorální byla přeložena do němčiny, romaneto Zvlčení vyšlo v běloruštině, maďarštině, slovinštině, ruštině
a bulharštině.
Román Na krásné modré Dřevnici vyšel v anglickém překladu předního britského bohemisty Davida Shorta pod názvem Burying the Season s podtitulem Blue Dřevnice Waltz v roce 2016 v nakladatelství Jantar Publishing.

Za svoji tvorbu získal Antonín Bajaja Cenu města Zlína (2010).

 

Odkaz na tvorbu autora do katalogu Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně.

 

Burying-the-Season-cover-web-710x1024

Burying the Season (Jantar Publishing, 2016)