Press

Tisková zpráva 17. 4. 2018

FESTIVAL LITERÁRNÍ JARO ZLÍN 2018 JE VĚNOVÁN INSPIRATIVNÍM ŽENÁM

Již 9. ročník Literárního jara Zlín 2018 navazuje na tradici literárních festivalů Literární květen a L!TERRA. Festival se zaměřuje na autorská čtení, moderované besedy se spisovateli, představení právě vydaných knih a setkání s literárními osobnostmi. Návštěvníci se mohou zapojit do diskuzí o literatuře, zhlédnout divadelní představení a výstavu, zúčastnit se čtení pod širým nebem.

Tématem letošního ročníku jsou INSPIRATIVNÍ ŽENY. Hlavním organizátorem festivalu je Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně, záštitu nad festivalem převzali Miroslav Kašný, člen Rady Zlínského kraje, Jiří Korec, náměstek primátora města Zlína, a České centrum Mezinárodního PEN klubu s odbornou garancí Antonína Bajaji. Festival se koná za finanční podpory Zlínského kraje a statutárního města Zlína.

Literární jaro Zlín 2018 bude zahájeno 23. dubna v 17 hodin autorským čtením a besedou se spisovatelkami Jakubou Katalpou a Petrou Dvořákovou v kavárně ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU. Moderátorem pořadu Ženy o ženách bude Martin Stöhr z nakladatelství Host a o hudební doprovod se postará zlínská muzikantka Eliška Lajdová.

V úterý 24. dubna v 17 hodin se můžete těšit na historky z hereckého podsvětí Marie Doležalové Kafe a cigárko v podání Gustava Haška a Barbory Jánové v rámci populárního scénického čtení LiStOVáNí.

Literární jaro každoročně věnuje pořad také dětem. Pod vedením psycholožky a autorky knih pro děti Zuzany Pospíšilové si žáci základních škol vyzkouší, že Ten kdo radost rozdává, ten ji také dostává. Dvě besedy plné příběhů a her se uskuteční 25. dubna v 9 a v 10 hodin.

Fanoušci Betty MacDonald si určitě nenechají ujít Čtení v parku 25. dubna od 17 hodin. Z oblíbeného autobiografického románu Vejce a já budou předčítat Romana Julinová, Blanka Kovandová, knihovníci i samotní posluchači za hudebního doprovodu ZUŠ Zlín – Jižní Svahy.

Knize Nejlepší české básně 2017 bude věnována beseda se Sylvou Fischerovou, editorkou knihy, a Jitkou N. Srbovou 27. dubna od 17 hodin. Pořadem provede moderátor Martin Stöhr a o hudební doprovod se postará kapela Marnatosnaha.

Tradičně nebude chybět ani panelová diskuze pro odbornou veřejnost, tentokrát s Petrem Eliášem, šéfredaktorem nakladatelství Albatros, a Lucií Šavlíkovou, šéfredaktorkou nakladatelství Pikola v rámci společnosti Euromedia Group a. s. Diskuze se uskuteční 2. května od 9 hodin.

Ve stejný den od 17 hodin se bude konat beseda s publicistkou Magdou Jogheeovou a ilustrátorkou Alžbetou Vlčkovou, na které představí knihu fejetonů Je na kostele stále pět?. Moderátorem obou pořadů bude Martin Pášma.

Festival bude zakončen 3. května v 17 hodin autorským čtením spisovatelky a scenáristky Petry Soukupové z její nové knihy Nejlepší pro všechny. Večerem provede šéfredaktor nakladatelství Host Miroslav Balaštík, hudební doprovod zajistí ZUŠ Zlín – Jižní Svahy.

Účinkující

Petra DVOŘÁKOVÁ (nar. 1977 ve Velkém Meziříčí)
Spisovatelka a scenáristka. Debutovala knihou rozhovorů Proměněné sny, za kterou obdržela Magnesii Literu 2007 za publicistiku. Pozornost si získaly i její další tituly Já jsem hlad – příběh o zápasu s mentální anorexií, hledání, cestě a návratu k ženské duši, a Sítě. Příběhy (ne)sebevědomí. Pro děti a mládež napsala mj. kouzelnou knihu Julie mezi slovy oceněnou Zlatou stuhou 2014 a Cenou učitelů za přínos k rozvoji dětského čtenářství. Její poslední knihou je lehce humorný příběh jedné současné vesnice Dědina. Spolupracuje s Českou televizí a Českým rozhlasem.

Petr ELIÁŠ (nar. 1986 v Ústí nad Orlicí)
Šéfredaktor a literární redaktor v nakladatelství Albatros. Předseda České sekce IBBY – Společnosti přátel knihy pro mládež, která je mimo jiné vyhlašovatelem výroční ceny Zlatá stuha každoročně udělované tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež. Překládá z angličtiny.

Sylva FISCHEROVÁ (nar. 1963 v Praze)
Básnířka, prozaička, klasická filoložka. Přednáší starou řeckou literaturu, náboženství a filosofii na Ústavu řeckých a latinských studií FF Univerzity Karlovy. Je autorkou několika básnických sbírek, v roce 2017 vyšla kniha básní Světový orloj. Povídkový soubory Pasáž byl nominován na cenu Magnesia Litera 2012. Je arbitrem almanachu Nejlepší české básně 2017. Za knihu rozhovorů s Karlem Flossem Bůh vždycky zatřese stavbou získala cenu Nadace Český literární fond (2012). Vybrané básně Sylvy Fischerové se staly podkladem pro texty Moniky Načevy (alba Milostný slabiky a Průvan v hlavě). Tvorba Sylvy Fischerové byla přeložena do řady jazyků, tři knižní výbory z básní vyšly ve Velké Británii a v USA.

Gustav HAŠEK (nar. 1980 v Praze)
Herec. Působil v Divadle Šumperk, nyní je na volné noze. Hraje v pražském divadle Minor, např. v inscenaci Vánoce, Klapzubova jedenáctka či Robin Hood. Do LiStOVáNí se zapojil v roce 2009. Kromě představení Kafe a cigárko čte také z knihy Smrt Zajdy Munroa, jejímž autorem je zpěvák Nick Cave.

Barbora JÁNOVÁ (nar. 1989 ve Vlašimi)
Herečka. Dramaturgyně a produkční tvůrčí skupiny Díra Na Trhu, v LiStOVáNí působí od roku 2015. Hrála v televizních seriálech nebo také např. ve filmu Miloslava Šmídmajera Probudím se včera. V LiStOVáNí působí od roku 2015. Kromě představení Kafe a cigárko čte z knihy také v pořadu Kde se touláš Bernadetto!, výraznou roli hraje v LiStOVáNí knihou Láska a tělo od Arnošta Lustiga.

Magda JOGHEEOVÁ (nar. 1953 v Uherském Hradišti)
Novinářka, publicistka, redaktorka. Píše především fejetony, knižně vydala soubor 65 fejetonů o lidech, zvířatech, oknech, čerpadlech, ponožkách, snech či Francii Nejlepší přítel člověka je mol, druhá kniha fejetonů vyšla pod názvem S kabelkou kolem světa a kompostu. Z magazínů ONA Dnes či Víkend můžete znát její fejetony a sloupky vydané ve sbírce Je na kostele stále pět?.

Romana JULINOVÁ (nar. 1966 v Písku)
Herečka. Nastoupila do angažmá v Chebu, nyní hraje v Městském divadle Zlín. Ztvárnila např. roli Myšky v Kočičí hře, Lady Merevelovou v Kráse na scéně či Rusalku v Ondině. Ve hře INRI zpodobnila Pannu Marii. V současnosti hraje v inscenaci podle románu Antonína Bajaji Zvlčení (Prolnutí), lázeňské detektivní komedii Smrt v hotelu Alexandria či Dostojevském Idiotovi. Věnuje se také dabingu, natáčí reklamy pro rádio.

Jakuba KATALPA (nar. 1979 v Plzni)
Spisovatelka a výtvarnice. Její debut Je hlína k snědku? (2006) byl nominován na Magnesii Literu pro objev roku a na literární Cenu Josefa Škvoreckého. Další její próza vyprávěná třemi ženami Hořké moře (2008) získala nominaci na Cenu Jiřího Ortena. Neméně úspěšný je její třetí román o česko-německých vztazích Němci (2012), který získal Cenu Česká kniha, Cenu Josefa Škvoreckého a nominaci na Magnesii Literu za prózu. A ženy hrají přední roli také v jejím posledním románu Doupě (2017).

Blanka KOVANDOVÁ (nar. 1971 ve Zlíně)
Dlouhou dobu pracovala jako novinářka, redaktorka, moderátorka. Od dětství, kdy propadla kouzlu herectví na Malé scéně, má velkou slabost pro divadlo. Zatím poslední profesní zakotvení se tak jeví jako splněný sen: dva roky vede oddělení vnějších vztahů v Městském divadle Zlín, kde má na starosti mimo jiné komunikační a marketingovou strategii. Moderuje koncerty zlínské filharmonie i různé kulturní akce.

Zuzana POSPÍŠILOVÁ (nar. 1975 v Karviné)
Psycholožka, autorka více než sta knih pro děti. Za svou tvorbu získala několik ocenění, např. první místo v kategorii dětské literatury v nakladatelské soutěži v rámci Polabského knižního veletrhu 2014 za knihu Bez práce nejsou koláče. V roce 2017 vyšly např. knihy O lišce Matyldě a medvědu Šimráčkovi, Nezralá, Hruška, k tabuli! či Školnice Valerie v podezření a její zatím první román pro dospělé – thriller Podivná hra.

Petra SOUKUPOVÁ (nar. 1982 v České Lípě)
Spisovatelka, scenáristka. Jedna z nejúspěšnějších současných českých spisovatelek, její knihy patří k bestsellerům české literární scény. Za svůj debut K moři (2007) získala Cenu Jiřího Ortena a byla nominována na Cenu Josefa Škvoreckého a cenu Magnesia Litera. Za sbírku povídek Zmizet získala Magnesii Literu Kniha roku 2010. Pro děti napsala knihy Bertík a čmuchadlo a Kdo zabil Snížka?, s níž volně souvisí novinka Nejlepší pro všechny (2017).

Jitka N. SRBOVÁ (nar. 1976 v Praze)
Básnířka, redaktorka, reklamní textařka. Na internetu publikovala pod nickem Natasha; básněmi je zastoupena v literárních sbornících, v ročenkách Nejlepší české básně, publikovala časopisecky. Vydala básnické sbírky Někdo se loudá po psím, Světlo vprostřed těla a Les. Byla šéfredaktorkou literárního on-line almanachu Wagon. Miluje fyzické psaní, plnicí pera a japonský papír.

Lucie ŠAVLÍKOVÁ (nar. 1970 v Praze)
Překladatelka, editorka, v letech 2015 – 2017 předsedkyně organizačního výboru Zlaté stuhy, výroční ceny, která je již více než dvacet let udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Šéfredaktorka nakladatelství Pikola, zaměřeného výhradně na dětskou literaturu v rámci společnosti Euromedia Group, a. s. Překládá z angličtiny, francouzštiny, slovenštiny.

Alžbeta VLČKOVÁ (nar. 1961 v Liptovském Mikuláši)
Umělecká tvorba – výtvarné umění a psaní. Výtvarnou tvorbu zaměřuje na oblast kresby, malby, grafiky, vitráží, interiérového designu. Věnuje se artterapii. Píše fejetony, povídky i poezii, má blog na portálu iDNES.cz. Na jaře 2018 vydává autobiografický román Sfumato, ke kterému zároveň vytvořila ilustrace a obálku. Ilustrovala knihu Magdy Jogheeové Je na kostele stále pět?.

Moderátoři

Miroslav BALAŠTÍK (nar. 1971 v Pardubicích)
Literární kritik a publicista, šéfredaktor nakladatelství a časopisu Host. Autor řady esejů, komentářů a rozhovorů. Vydal knihu Postgenerace. Zátiší a bojiště poezie 90. let 20. století (2010) a knihu rozhovorů Literatura v čase lovců (2015). V roce 2017 vyšel jeho rozhovor s historikem, politologem a politikem Petrem Fialou Profesor na frontové linii (2017). V roce 2001 získal cenu Nadace Český literární fond Novinářská křepelka.

Martin PÁŠMA (nar. 1972 v Košicích)
Autor, dramaturg, organizátor kulturního života, moderátor, ředitel společnosti Zlínský zámek, o. p. s., spolupracovník projektu Zlín Film Festival. Vedle scenáristické spolupráce na řadě hudebních projektů, netradiční moderace koncertů (zejména F-Dur Jazz Band) a dalších kulturních akcí se zabývá autorským divadlem a vlastní prozaickou tvorbou.

Martin STÖHR (nar. 1970 ve Zlíně)
Básník, publicista, redaktor časopisu a nakladatelství HOST. Založil vlastní edici MaPa, v níž se věnoval vydávání poezie. Žije v Brně. Debutoval sbírkou básní Teď noci (1995), která stejně jako následující sbírka Hodina Hora (1998) odkazuje na autorovu blízkost ke generaci spirituálně orientovaných básníků 90. let. Za třetí sbírku Přechodná bydliště (2004) získal Cenu Jana Skácela. V roce 2012 vydal zatím svou poslední sbírku Smích ze snu. Jeho básně vyšly také časopisecky a v řadě antologií, několik jich bylo přeloženo do němčiny, polštiny, slovinštiny, bulharštiny aj.

Hudební doprovod

Eliška LAJDOVÁ (nar. 1998 ve Zlíně)
Zpěvačka doprovázející se na akordeon, ukulele a kytaru. Na ZUŠ Zlín absolvovala hru na flétnu, později zde začala hrát na akordeon pod vedením hudebníka Vojtecha Szabó. Nyní vystupuje na různých akcích, pořádá komorní koncerty. Zahrála si roli akordeonistky ve hře Česká literární klasika v 90 minutách v Městském divadle Zlín.

MARNATOSNAHA
Kapela vznikla v roce 1993, převážně jako doprovod při nedělních bohoslužbách Církve bratrské ve Zlíně. Nyní již několik let hraje také v klubech, na festivalech a historických akcích. V kapele působí sedm členů: Jana Šimková, Eva Palánková, Zlatka Pelikánová, Radek Pelikán, Radim Zemlák, Michal Lisý a Peter Pelikán. Hrají hudbu křesťanskou, středověkou, staroevropskou i všelijakou jinou. Vydali několik CD, např. Z každého rožku trošku či Doneděle.

ZUŠ Zlín – Jižní Svahy
Vystoupí žáci ZUŠ Zlín – Jižní Svahy pod vedením paní učitelky Petry L. Ševčíkové: Gabriela Macháčková, Nikola Vršková, Kateřina Bradová, Lukáš Hrdý, Kryštof Jasenský. Tomáš Pikner pod vedením pana učitele Marka Smetky. Michala Častulíková pod vedením paní učitelky Jitky Dopitové.

Více informací o programu i autorech najdete na www.literarnijaro.cz a na www.facebook.com/literarnijaro.

Předprodej vstupenek na všechny odpolední programy je možný na recepcích 14|15 BAŤOVA INSTITUTU.

 

Kontakt:

Mgr. Gabriela Winklerová
Projektová manažerka, komunikace s veřejností
tel.: 573 032 505, 734 860 722
e-mail: winklerova@kfbz.cz

Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně, příspěvková organizace
14|15 BAŤŮV INSTITUT, budova 15, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín
www.kfbz.cz / info@kfbz.cz / www.facebook.com/zlinknihovna